Navigácia

Charakteristika školy

Motto

Najväčšia nádej národa je v správnej výchove detí"

                                                                  / Erazmus /

Vízia našej školy:

Pozitívnym myslením k novým vedomostiam v srdečnom ovzduší, ako doma....

Múdrosť, smiech, tolerancia je kľúčom k spokojnosti.

Múdrosť – dobrá úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu

Smiech – škola rodinného typu – akceptovanie osobnosti žiaka, jeho názorov – vytvoriť   také    ovzdušie,  kde každý cíti radosť z školy

Tolerancia – spoločne vychovávať deti rôznych etník

Logo školy obsahuje:

Srdiečko:  láska

Slnečnica: využívanie nových metód vo vyučovacom procese

 

  1.  

 

Základná škola v Barci poskytuje základné vzdelanie. Smeruje k naplneniu kompetencií určeným školským vzdelávacím programom, pre základné vzdelávanie. Kompetencie umožňujú žiakom efektívne a správne konať v rôznych situáciách. Celkovo je školský vzdelávací program zostavený tak, aby žiaci mali možnosť zoznámiť sa v rozumnej miere so všetkými odbormi.

1.1. Veľkosť  školy 

 

Základná škola v  Barci  je málotriedna základná škola, s vyučovacím jazykom maďarským pre ročníky 1-4. Nachádza sa na juhu Banskobystrického kraja medzi mestami Rimavská Sobota a Tornaľa. Budova školy bola postavená v roku 1972 s dvoma učebňami.  v roku 2005 sa dokončila prístavba školy ešte jednou  triedou. Od  roku 2006 sa uskutočnila rekonštrukcia školskej budovy. V roku 2002 škola prešla do kompetencie Obecného úradu v Barci.

 Škola je postavená v peknom, estetickom prostredí. Areál školy je vhodný nielen na výchovno-vzdelávaciu prácu, ale aj na efektívne využitie voľného času, nakoľko škola disponuje veľkým školským ihriskom. Žiaľ telocvičňu nemáme. Nachádza sa v centre obce. Je obkolesená  zeleňou, a trávnatým dvorom. Kladieme veľký dôraz na estetický vzhľad školy a jeho okolia. Vonkajšia fasáda budovy je obnovená.  Pred aj za budovou školy sa nachádza veľký trávnatý priestor. Predný dvor sa využíva počas enviromentálnej výchovy a na hodinách pracovného vyučovania. Zadný dvor sa využíva počas prestávok a  na hodinách telesnej výchovy a v ŠKD. V budove sa nachádzajú 3 triedy. V I. triede sú žiaci prvého ročníka a  žiaci štvrtého ročníka. V druhej triede sú žiaci tretieho ročníka,  a v tretej triedy sú žiaci druhého ročníka.  V posledných rokoch sa pravidelne zvyšuje počet žiakov školy. Na škole pracuje 1 školský klub s počtom žiakov 25. Škola má  jednu odbornú učebňu – učebňu výpočtovej techniky.Vo troch triedach sa vyučuje pomocou interaktívnych tabúľ. Školu navštevujú  miestni žiaci. V súčasnosti máme 43 žiakov, viac ako 90% z týchto žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia. Na škole máme 5 integrovaných žiakov, ktorí sa učia podľa individuálneho vzdelávacieho programu.

1.2.Charakteristika žiakov

      

Naša  škola sa nachádza v lokalite, kde je veľa nezamestnaných občanov, z čoho vyplynú pre nás sťažené podmienky. Školu navštevujú deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, kde je prítomná  odlišná hodnotová orientácia,  odlišné kultúrne, sociálne a emocionálne zázemie, absencia predškolskej  prípravy, nedostatočne vypestované základné sociálne  návyky. Učiteľ, ktorý má pracovať s deťmi z  lokalít zo sociálne znevýhodneného prostredia - musí byť s problémami vnútorne stotožnený. Rodinné prostredie musí dokonale poznať, chcieť ľudsky pomáhať, obetovať sa a počítať s mnohými úskaliami. Skúsenosti so vzdelávaním žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sú veľmi dobré. Zásluhou výchovy k tolerancii a správnym prístupom našich pedagógov spolunažívanie žiakov rôznej etnickej skupiny je bezkonfliktné. Keď chceme pomôcť  deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia, musíme pomôcť  aj ich rodičom. V záujme zlepšenia kvality a efektívnosti výchovy a vzdelávania na našej škole treba zabezpečiť humanistickú orientáciu  výchovno – vzdelávacej  činnosti. vedieť vymedziť základné učivo.

Zásluhou výchovy k tolerancii a správnym prístupom našich pedagógov spolunažívanie žiakov rôznych národností resp. etnickej skupiny je bezkonfliktný.

 Deti  zo sociálno znevýhodneného prostredia sú našimi žiakmi, dostanú také isté vzdelanie a takú istú výchovu, ako ostatní žiaci. So svojmi spolupracovníkmi chceme zabezpečiť humanistickú orientáciu výchovno-vzdelávacej činnosti. Chceme, aby základmi edukácie boli hra, radosť, úspech a láska a naplniť poslanie našej školy.

  •  

1.3. Organizácia prijímacieho konania

Pri zápise do 1. ročníka budúci prváci absolvujú jednoduchý vstupný test. Do prvého ročníka prijímame detí na základe psychologického vyšetrenia školskej zrelosti detí.

1.4.  Projekty, využívanie dotácií od nadácií

Škola realizuje viaceré projekty na slovenskej i medzinárodnej úrovni. Projektná činnosť je súčasťou vzdelávacieho procesu. Učiteľky sa prihlásili do projektu vzdelávania anglického jazyka,  do projektu modernizácia vyučovania,  do projektu NP - Zvyšovanie kvalifikácie učiteľov telesnej výchovy,a na špecializačné štúdium a prihlásia na kontinuálne vzdelávanie - čím získajú rozšírenie v svojej kvalifikácie. Aktívne sa zapojíme  do projektov ako:  Infovek, environmentálne projekty, protidrogové projekty. Veľkú pomoc pre našu školu znamená  projekt z nadácie Pázmánya Pétera,  Nadácia Gábora Bethlena a Nadácia Rákóczi Szövetség.

Projekty, do ktorých sa škola zapojila viac rokov  – je Nadácia Pázmány Péter . Finančné prostriedky získané z projektov a nadácií sme využívali na financovanie záujmovej činnosti /tanečný súbor/, na nákup učebných pomôcok, kníh do školskej knižnice, technických prostriedkov /DVD, video prehrávače, magnetofón, multifunkčné zariadenie, kamera, fotoaparát atď./, na zabezpečenie školských a  hygienických potrieb pre žiakov, na finančne nákladné akcie /školské výlety, na skrášľovanie okolia školy a pod./

1.5. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

 „Pravá škola prekročí svoje múry...“ Škola chce byť kultúrnym, športovým a spoločenským centrom obecnej komunity. Spolupráca s rodičmi je na dobrej úrovni, ktorá spočíva predovšetkým v spoločne organizovaných podujatiach, akciách. / vianočné programy, karneval, deň Matiek, deň Detí a  spoločné posedenie na konci šk. roka/.

Úspech vzdelávania  žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia je úzko spätý so spoluprácou s rodičmi. Spolupráca s rodičmi je na veľmi dobrej úrovni. Škola spolupracuje s rodičmi formou Rady rodičov RZ pri ZŠ Barca, radou školy, a Obecným úradom Barca. Podmienkou spolupráce s rodičmi je poskytovanie čo najvernejších informácií o prospievaní a správaní sa žiaka v škole. Je dôležité aj to, aby rodičia mohli vyjadriť svoje očakávania, návrhy, prosby a mienky. Najdôležitejšou podmienkou úspešnosti školskej výchovno-vyučovacej  činnosti je kontakt s rodičovským domom. Rodič sa obracia na školu  svojimi otázkami, požiadavkami, problémami, sťažnosťami. Riešenie týchto problémov, kontakt s rodičom na partnerskej úrovni je dôležitou podmienkou ochoty spolupráce rodiča so školou.Výborná je spolupráca s PPP v Rimavskej Sobote, ktorá nám vždy ochotne vychádza v ústrety pri návrhu pomoci žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Spolupráca s PPP sa uskutočňuje pri vyšetrení detí nastupujúcich do 1. roč., počas konzultácií s pracovníkmi psych. poradne o problémových žiakoch, kedy sa žiada pomoc pri ďalšej výchove dieťaťa.

Škola spolupracuje s Relaxom, a s obvodovými školami.

Učitelia sú členmi Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku.

„Finančné prostriedky z nadácií škola získava predovšetkým podávaním spoločných projektov so Združením rodičov. ZRPŠ sa zvoláva podľa rozpisu, a podľa potreby. Rodičia - sú pravidelne informovaní o prospechu a správaní svojho dieťaťa, - sú oboznámení so zameraním školy, - zúčastňujú sa na činnostiach školy, - môžu požiadať učiteľa o konzultácie, - podávať návrhy na zlepšenie práce školy, - poskytuje sa im odborná rada vo výchove a vzdelávaní, - majú možnosť spolupracovať s RŠ.

Spolupráca so sociálnymi partnermi sa realizuje formou komunikácie zo strany školy a podpory zo strany miestnych podnikateľov, organizácií. Spolupráca s RŠ sa uskutočňuje pri vypracovávaní školského programu, prerokovaní správ o výsledkoch výchovno-vzdelávacieho procesu, ako aj prerokovanie problémov vyskytujúcich sa počas školského roka.

 

  1. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

       K prioritám školy patrí i stály materiálno – technický rozvoj, ktorý vychádza  z obsahových  zámerov ďalšieho rozvoja školy.

Priestorové podmienky sú ohľadom na počet žiakov výborné, zodpovedajú zameraniu školy. Triedy sú funkčne vybavené, umožňujú realizovať  vzdelávací program. Na vyučovanie sa využívajú tri triedy, ktoré sú zariadené účelným školským nábytkom. Ich veľkosť umožňuje realizovať vzdelávací program so špecifikami vyučovania spojených ročníkov. V rámci tried  je vyčlenený priestor na relaxáciu a oddych žiakov. Sociálne zariadenie je novozrekonštruované. Súčasťou školy sú dve veľké dvory,- pred školou sa využíva na rozvíjanie estetického cítenia žiakov a na pracovné vyučovanie, druhý dvor sa využíva na cvičenie a oddychovú činnosť detí cez prestávky a v popoludňajšej činnosti. Škola disponuje samostatnou odbornou učebňou, je to učebňa informatiky. Vo troch triedach sa vyučuje pomocou interaktívnych tabúľ. Pozornosť je venovaná i interiéru tried, učební a ostatných priestorov. Triedy a učebne sú vybavené novým žiackym nábytkom. Kvalitatívny a kvantitatívny stav učebných pomôcok je dobrý.

Odborná učebňa  je vybavená trinástimi počítačmi, k dispozícií má aj skener, tlačiareň a multifunkčné zariadenie. Má k dispozícii aj školskú knižnicu, ktorá sa využíva v rámci vyučovania a v mimoškolských aktivitách. Vybavenie školy učebnými pomôckami a didaktickou technikou je na výbornej úrovni: škola je vybavená interaktívnymi tabuľami, televíznym prijímačom, videorekordérom, DVD prehrávačom, magnetofónom, HIFI vežou. Učebný fond zodpovedá potrebám školy. V každej miestnosti je starý nábytok vymenený na nový. Máme zborovňu a kabinet pre učebné pomôcky.

Stravovanie žiakov je zabezpečené. / suchú stravu dostávajú na desiatu/. Vyšše 90% žiakov našej školy je sociálne odkázaní. Preto žiaci našej školy dostávajú dotáciu na stravovanie.

     Žiaľ škola nedisponuje telocvičňou, preto hodiny telesnej výchovy sa uskutočnia na školskom dvore. Škola má k dispozícii 1 ihrisko – trávnaté.

 Vybavenie kabinetov je na veľmi dobrej úrovni, ale je potrebné pomôcky pravidelne obnovovať a vymieňať za modernejšie. Počas minulého školského roka sme doplnili veľké množstvo školského nábytku a moderných učebných pomôcok, čo umožnilo efektívnejšie a tvorivejšie vyučovanie. Učebňa sa využíva v rámci vyučovacieho procesu, na triednu a mimoškolskú činnosť, na záujmové vzdelávanie žiakov, pre deti ŠKD.

Škola disponuje tzv. predzáhradkou, ktorá je vždy upravená.

Potrebujeme ešte vybudovať telocvičňu, ktoré plánujeme umiestniť na zadný dvor. Estetický vzhľad  interiéru školy a tried je zabezpečovaný výzdobou a nástenkami, o ktoré sa pravidelne starajú všetci pedagógovia školy. Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky je úspešnosť žiakov v prednese poézie a prózy na rôznych súťažiach.

 

1.7. Charakteristika pedagogického zboru

Pedagogický zbor na škole je plne kvalifikovaný: 3 učiteľky, 1 vychovávateľka a 1 asistentka učiteľa. Vekové zloženie umožňuje symbiózu nových ideálov a skúseností. Pedagogický kolektív je stabilizovaný, garantuje odborné vyučovanie základných vyučovacích predmetov. Hlavnou úlohou pedagógov je zvýšenie záujmu  žiakov zo sociálneho znevýhodneného prostredia o vzdelanie sa. Počas vyučovania pedagógovia našej školy snažili vytvoriť takú školu, ktorá by našim žiakom znamenala veľa pekného, radostného, zmysluplného, plodného života. Naši pedagógovia kladú veľký dôraz na dosiahnutie kvalitnej úrovne vyučovacieho procesu a na jeho efektivitu. Na škole pracuje koordinátor pre environmentálnu výchovu a koordinátor pre prevenciu, ktorý má na starosti ochranu detí pred drogovým závislosťami, fyzickým, alebo psychickým násilím a prejavmi šikanovania. Všetci  pedagogickí pracovníci sa priebežne vzdelávajú. Prešli školeniam IKT, absolvovali kurz etickej výchovy a pravidelne sa zúčastňujú  na ďalšom vzdelávaní, v rozširovaní kvalifikácie učiteľov, v získavaní kvalifikačných skúšok, v oblasti školského manažmentu, v oblasti prevencie  porúch správania žiakov, v oblasti  environmentálnych výučbových programov, vo výučbe anglického jazyka, a modernizácia vyučovania, Národný projekt - zvyšovanie úroveň telesnej výchovy,špecializačné štúdium. Venujú sa mimoškolským aktivitám zapájajú žiakov do regionálnych súťaží. Mimo vyučovania sa venujú záujmovej činnosti žiakov, organizujú výlety, výstavy a verejné vystúpenia žiakov. Naši pedagógovia kladú veľký dôraz na dosiahnutie kvalitnej úrovne vyučovacieho procesu a na jeho efektivitu.

 Kompetencie učiteľa sú predpokladom na to, aby bol úspešný pri dosahovaní cieľov výchovy a vzdelávania na škole. Za kľúčové kompetencie učiteľa považujeme: personálne kompetencie ° jasný vlastný hodnotový systém °vedieť a chcieť spolupracovať: - komunikačné schopnosti - byť empatický - byť asertívny - vedieť riešiť konflikty a byť otvorený k riešeniu konfliktov - vedieť identifikovať svoje pocity / sebahodnotenie - dávať a prijímať spätnú väzbu - dôverovať sebe, žiakom, rodičom, vedeniu školy - konať slobodne a prevziať na seba zodpovednosť - učiť sa - byť prosociálny °odborné kompetencie - odborné vzdelanie - vedieť sa učiť °didaktické kompetencie - vedieť projektovať vyučovacie hodiny - vedieť prijímať úlohy - podporovať zmeny a byť otvorený k zmenám - vedieť diagnostikovať, vedieť objaviť silné stránky žiaka a využiť ich pre rozvoj, individuálny prístup k žiakom - byť tvorivý a viesť k tvorivosti - spolupracovať s rodičmi - viesť žiakov v učení, vytvoriť im neohrozené prostredie pri učení - vedieť motivovať a hodnotiť žiaka - vedieť vymedziť základné učivo

  1. Škola ako životný priestor

      Veľký význam  pre úspešnosť školy má jej atmosféra.

      Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, treba klásť dôraz na upravené          a estetické prostredie tried, školského dvora, chodieb. Každé prostredie, v ktorom sa nachádzame, nezávisle od dĺžky pobytu, má na nás určitý vplyv. Keď pobyt je krátky, človek si možno ani neuvedomuje, čo cíti, prečo to cíti, len sa vynoria určité pocity. Škola je druhým domovom nielen pre žiakov ale aj pre pedagógov. Preto je nesmierne dôležité, aby sme sa tu všetci cítili čo najpríjemnejšie. Samozrejme treba brať do úvahy aj samotné medziľudské vzťahy a snažiť sa vytvoriť ideálne prostredie tried, chodieb a celého školského areálu. Táto snaha sa viacnásobne prinavráti, pretože žiak, ktorý sa cíti vo vlastnej škole ako doma, rád chodí do tej školy, vie podať lepší výkon, je bezprostrednejší, ľahšie sa riešia prípadné problémy, lebo dieťa cíti pozitívny vplyv celého prostredia. Sme škola, kde to žije. Máme bohatý celoročný program, množstvo školských i mimoškolských aktivít. Robíme to nielen pre seba, pre našich žiakov ale aj pre celú obec. Obyvatelia sú pravidelne informovaní o rôznych podujatiach prostredníctvom informačných tabúľ, plagátov, letákov ale aj prostredníctvom obecného rozhlasu. Rodičia našich žiakov si môžu informácie čerpať priamo v škole, kde sú na nástenkách vyložené nielen oznamy ale aj výsledky rôznych súťaží, pamätné listy, diplomy; ale aj fotky z jednotlivých akcií. Pomocou rodičovského združenia je v súčasnosti esteticky upravený aj okolie školy. Pomocou a podporou Obecného úradu sa uskutočnilo zazeleňovanie predzáhradky školy. K vytvoreniu ideálneho a príjemného prostredia na škole je bezpodmienečne potrebné vytvorenie priateľskej atmosféry medzi deťmi, ako aj medzi deťmi a pedagógmi. Zásluhou našej dlhoročnej práce na našej škole vládne priateľská, ba rodinná atmosféra. Žiaci sa nám zdôveria aj v tých najchúlostivejších situáciách, ale aj z každodenných radostí sa tešíme spolu. Takže môžem skonštatovať, že žiaci i pracovníci našej školy majú zabezpečené v rámci možností to najefektívnejšie prostredie či už z estetického hľadiska alebo z hľadiska medziľudských vzťahov.

 Veľký dôraz kladieme na čistotu v triedach  a    na školskom dvore. Aktuálne informácie o aktivitách školy možno si pozrieť na informačných tabuliach a nástenkách. Našim cieľom je  budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom a medzi žiakmi a pedagógmi. Priestory ZŠ sa v uplynulých rokoch upravili tak, aby čo najlepšie vyhovovali súčasným požiadavkám výchovno – vzdelávacieho procesu. Vedieme žiakov k estetickému cíteniu  starostlivosťou o vzhľad triedy, a k pestovaniu izbových rastlín a k udržiavaniu čistoty. Mimoriadnu pozornosť venujeme ochrane zelene v areáli školy, zvýšime starostlivosť o parkovú zeleň a kvetinovej záhrady. Snažíme sa budovať priateľskú  atmosféru medzi žiakmi navzájom medzi žiakmi a pracovníkmi školy, medzi pedagógmi a rodičmi a širokou verejnosťou.

 

  1. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

 

Na škole pracujú koordinátori protidrogovej a environmentálnej výchovy, zdravého životného štýlu, rodinnej výchovy. Počas didaktických hier sa venuje zvýšená pozornosť bezpečnosti a ochrane zdravia.

Priestory školy sú bezpečné a zdraviu vyhovujúce. Na začiatku školského roka sú všetci pedagogickí pracovníci a žiaci poučení o bezpečnosti pri práci v triedach, a v odbornej učebne. Každý triedny učiteľ preškolí žiakov  s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia, školským poriadkom. Samostatné poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia vždy predchádza školským výletom, exkurziám. Pred výletom si škola vyžiada súhlas rodičov. Všetci zamestnanci školy  pravidelne každý rok absolvujú školenie a bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrane. Pravidelne sú prevádzané kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a revízie elektrického zariadenia, bleskozvodov. Je vypracovaný a pravidelne skúšaný požiarny a evakuačný plán. Na stenách sú umiestnené hasiace prístroje, na škole je vytvorená protipožiarna hliadka. Zamestnanci sú povinní akékoľvek porušenie BOZP hlásiť zamestnávateľovi.

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri výchove a vzdelávaní sa zaistí:

 

bezpečnými a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie,

 poučením žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci,

pravidelné školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru zabezpečuje Obecný úrad,

 pravidelnými kontrolami bezpečnosti a ochrany zdravia

odstraňovaním nedostatkov podľa výsledkov revízií,

vytvorením psychohygienických podmienok výchovy a vzdelávania / pri zostavovaní rozvrhu hodín sú zohľadnené potreby žiakov; stravovanie /desiata/  je zabezpečené pre všetkých žiakov školy,  pitný režim je zabezpečený podľa vekových a individuálnych potrieb; ŠKD má na svoju činnosť vyčlenený samostatný priestor, ktorý spĺňa hygienické požiadavky a umožňuje realizovať kvalitnú výchovnú činnosť,

dodržiavaním psychohygienických požiadaviek v rozvrhu hodín, rozvrhu týždennej skladby záujmových činností a dennom režime,

rešpektovaním hygieny učenia sa,

rešpektovaním zdravého prostredia tried a ostatných priestorov školy podľa platných technických a hygienických noriem / zodpovedajúca svetelnosť, teplota, nehlučnosť, čistota, vetranie, hygienické vybavenie priestorov, primeraná veľkosť sedacieho a pracovného nábytku/,

aktívnou ochranou žiakov pred úrazmi,

dostupnosťou prvej pomoci z materiálneho aj ľudského hľadiska, vrátane kontaktu na lekára,

dodržiavaním zákazu fajčenia, pitia alkoholu a používania iných škodlivín v škole a v okolí školy

a pravidelnou bezpečnostnou kontrolou.

      pitný režim je zabezpečený podľa vekových a individuálnych potrieb;

 

 

      ŠKD má na svoju činnosť vyčlenený samostatný priestor, ktorý spĺňa hygienické   požiadavky a umožňuje realizovať kvalitnú výchovnú činnosť,

- dodržiavaním psychohygienických požiadaviek v rozvrhu hodín, rozvrhu týždennej skladby záujmových činností a dennom režime,

- rešpektovaním hygieny učenia sa, - rešpektovaním zdravého prostredia tried a ostatných priestorov školy podľa platných technických a hygienických noriem / zodpovedajúca svetelnosť, teplota, nehlučnosť, čistota, vetranie, hygienické vybavenie priestorov, primeraná veľkosť sedacieho a pracovného nábytku/, - aktívnou ochranou žiakov pred úrazmi, - dostupnosťou prvej pomoci z materiálneho aj ľudského hľadiska, vrátane kontakta na lekára,

- dodržiavaním zákazu fajčenia, pitia alkoholu a používania iných školdlivín v škole a v okolí školy - a pravidelnou bezpečnostnou kontrolou

Povinnosti pedagogických zamestnancov pri ochrane bezpečnosti a zdravia:

- triedni učitelia oboznámia žiakov so zásadami bezpečného správania sa a ochrany zdravia pri výchove a vyučovaní na prvej vyučovacej hodine v novom šk. roku,

- oboznámenie s vnútorným poriadkom školy si dajú potvrdiť podpisom každého žiaka, resp. zapíšu sa do triednej knihy, - poučia žiakov, koho majú požiadať o poskytnutie prvej pomoci,

- pred každou činnosťou, ktorá by mohla viesť k ohrozeniu bezpečnosti či zdravia, poučí príslušný ped. zamestnanec žiakov o zásadách bezpečného správania sa,

- pred organizovaním hromadnej školskej akcie vyplní tlačivo Návrh na organizačné zabezpečenie hromadnej šk. akcie, dôraz je pritom potrebné klásť na presné počty zúčastnených žiakov a tomu zodpovedajúci počet sprievodcov. V tlačive presne uvedie spôsob prípravy žiakov a sprievodcov na plánovanú akciu / kde, kedy, ako /,odborné poučenie / o správaní v horách, pri vode, o ochrane prírody a pod. / a ďalšie bezpečnostné opatrenia,

 - zvláštnu pozornosť treba venovať poučeniu žiakov na hodinách telesnej výchovy, pracovnej výchovy a pri prestávkach medzi jednotlivými vyuč. hodinami, kde dochádza najčastejšie ku vzniku školských úrazov,

- povinnosťou riaditeľa školy je zabezpečiť, aby na prístupnom mieste každej školskej budovy bola umiestnená lekárnička s príslušným vybavením,

 - pedagogický pracovníci sú povinní v prípade nedostatočného vybavenia lekárničky upozorniť na potrebu ich doplnenia

 Dozor nad žiakmi vykonáva sa pred vyučovaním, na vyučovaní, cez prestávky, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii a pri ostatnej výchovno-vzdelávacej činnosti v školskom klube detí a pri školskom stravovaní.

 Dozor nad žiakmi sa zabezpečuje podľa osobitných predpisov – v pracovnom poriadku. Pedagogický pracovník je povinný byť v škole, okrem iného, v čase určenom rozvrhom dozorov, ktorý schvaľuje riad. školy.

 Dozor nad žiakmi v ŠKD: - za bezpečnosť žiakov od príchodu až do odchodu zodpovedá vychovávateľ, - pri činnostiach organizovaných mimo objektu klubu detí nemožno zveriť vychovávateľovi viac ako 25 detí - ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo výkon činnosti, riaditeľ školy určí vyšší počet ped. pracovníkov alebo nižší počet žiakov - pri vychádzkach, výletoch alebo iných podujatiach organizovaných mimo objektu klubu detí zodpovedá vychovávateľ za bezpečnosť žiakov až do ich rozchodu pred objektom klubu detí, - z miesta konania podujatia možno dieťa uvoľniť len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu,

- pri kúpaní sa rozdelia deti do skupiny po 10 žiakoch, - pod dozorom jedného ped. zamestnanca sa kúpe vždy len jedna skupina - ak zistí vychovávateľ počas pobytu žiaka v klube príznaky ochorenia, upovedomí zákonného zástupcu a podľa potreby aj lekára Školský úraz Základnou povinnosťou pedagogických pracovníkov je poskytnúť prvú pomoc a okamžite zabezpečiť ošetrenie. Každý úraz je potrebné ohlásiť riaditeľovi školy. Na odborné ošetrenie sprevádza zraneného žiaka plnoletá osoba, ktorá podá lekárovi správu o druhu úrazu a spôsobe poskytnutia prvej pomoci. Touto úlohou je poverený ped. zamestnanec, ktorému na hodine či počas výkonu dozoru sa úraz stal, prípadne iný zamestnanec školy. O úraze informuje okamžite riaditeľ zákonného zástupcu žiaka, ktorého môže požiadať o dopravu domov, resp. zabezpečí sprievod žiaka domov.

 

         1.10.Aktivity                                                                         

Údaje o aktivitách a prezentácii školy na verejnosti

október - Úcta k starším. Netradičná hodina – čo vytvoriť z kukurice..

  •     Halloowen - zvyky

 november - Kto čo vie (vystúpenie tanečného súboru… Rimavská Seč

                  - Dobré slovo –recitačná súťaž v slovenskom jazyku Bátka

december - Výtvarná súťaž „ Najkrajšia škola“ 

  •      Slávnostný vianočný program..

január -    Výtvarná súťaž „ Integrácia očami detí“  

február - Zápisný program pre 1. ročník

  •     Karneval 
  •     Výtvarná súťaž I. Ferencziho „Moje obľúbené mesto “
  •    Súťaž Mihálya Tompu v prednese poézie a prózy

 

marec  -  Recitačná súťaž z básní Petõfiho  Slávnostný kultúrny program (15. marec 1848)            Netradičná hodina „Veľkonočné vajíčka“  Výtvarná súťaž “Civilná ochrana očami detí“

apríl -    Recitačná súťaž ľudových rozprávok„  Ipolyi Arnold.“ Rim.Sobota

máj  -    Rómska paleta-výtvarná súťaž

jún -     Podaj mi ruku – rómska recitačná súťaž v Rim.Seči

                                                                                                       Mgr. Csilla Kovácsová

                                                                                                              riaditeľka školy

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s VJM Barca- Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Baraca
    Barca 24 - Baraca 24
  • +421 47 5697565

Fotogaléria